Nachádzaš sa tu: Aktuálne informácie

Prírodovedný náučný chodník v skanzene

Dátum dodania: 5 Máj 2020, Utorok / Štatistika návštevnosti: 1053

V skanzene v Zubrzyci Górnej vznikol prírodovedný náučný chodník na ktorom, bolo osadené značenie v podobe kameňov s ručne vyrytými číslami.

Značenia sú zhotovené z magurského pieskovca, ktorý sa vyskytuje v tejto oblasti. Vďaka tomu perfektne zapadá do scenérie skanzenu a navyše spĺňa požiadavky prístupnosti, ktorú sú rovnako dôležité.

Prírodovedný náučný chodník sa skladá z 25 zastávok, oboznamujúcich návštevníkov o viac ako 60 rastlinných druhoch: kvetoch, kríkoch a stromoch, ktoré rastú v areáli múzea, ale zároveň zastupujú rastlinstvo celého regiónu. Všetky opisy sú napísané zrozumiteľným jazykom, ale ponúkajú návštevníkom množstvo informácií.

Prezentovaný náučný chodník v sebe zahŕňa štyri náučné varianty, pretože v závislosti od ročného obdobia poskytuje informácie o odlišných druhoch rastlín.

Prehliadku chodníka umožnia: aplikácia pre mobilné zariadenia, ktorú momentálne pripravujeme a sprievodca chodníkom (propagačný materiál). Pre rodiny s deťmi a najmenších návštevníkov sú naplánované aktivity umožňujúce spoznať flóru skanzenu vo forme terénnych hier, tzv. questov, ktoré sú vypracované v jarnej, letnej, jesennej a zimnej verzii.

Predmetné inovatívne riešenia, ktoré nadmerne nezasahujú do konceptu etnografického parku sú výsledkom spolupráce pracovníkov múzea s expertkou z Babohorského národného parku – pani Katarzynou Fujak. Zmienená spolupráca sa uskutočnila rámci projektu „Otvorené múzeá”.


fot. Leszek Janiszewski, Muzea Otwarte

galéria fotiek