Nachádzaš sa tu: Aktuálne informácie

Lemkovská rozprávka

Dátum dodania: 18 December 2020, Piatok / Štatistika návštevnosti: 953

V Múzeu Nikifora je od decembra 2020 do februára 2021 zriadená výstava Łemkowska Bajka (Lemkovská rozprávka). Lidia, Irena a Anna Kocur sú umelkyne pôvodom z Gorlíc, v súčasnosti profesijne a umelecký spojené s Krakovom.

Napriek mladému veku už viditeľne prispeli do kultúrneho života Lemkoviny. Vo svojej tvorbe sa venujú hlavne grafike.
Túto techniku nie je možné, okrem drevorytu, zaradiť k výtvarným disciplínam spojeným s ľudovou kultúrou, v rámci ktorej treba hľadať súvzťažnosti väčšiny diel predstavujúcich historické míľniky lemkovskej výtvarnej tvorby. Grafike sa umelkyne začali venovať pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď ich oslovil linoryt. Dnes využívajú rôzne grafické techniky, ale najčastejšie pracujú s technikou monotypie, ktorá je na vystavovaných obrazoch najviac zastúpená. Používajú aj šablónu, suchú ihlu a miešané techniky. Sú členkami Klubu Sztuki (Klubu umenia) Alfreda Długosza, ktorý pôsobí pri Galérii „Dwór Karwacjanów” (Kúria Karwacjanovcov) v Gorliciach a spolku Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki v Krakove. Každý rok sa zúčastňujú na výstavách, ktoré organizuje združenie a aktivitách Otwartej Pracowni Graficznej (Otvoreného grafického ateliéru)(Otvoreného grafického ateliéru) v kultúrnom dome Nowohuckie Centrum Kultury.

Projekt „Otvorené múzeá – rozšírenie programových možností kultúrnych inštitúcií v poľsko-slovenskom pohraničí“ je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020.

galéria fotiek