Nachádzaš sa tu: Aktuálne informácie

Kontroly na slovensko-poľských hraniciach

Dátum dodania: 24 Máj 2023, Streda / Štatistika návštevnosti: 350

Rozhodnutím vlády SR bolo rozhodnuté o opätovnom zavedení kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru, teda na hraniciach s Rakúskom, Maďarskom, Českou republikou, Poľskom, ako aj na medzinárodných letiskách.

Hraničné kontroly na Slovensku budú znovuzavedené a potrvajú do 8. júna. Dôvodom zvýšeného dohľadu je medzinárodná konferencia Globsec a stretnutia prezidentov skupiny B9, teda Poľska, Rumunska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Českej republiky, plánované u našich južných susedov.

Dočasné kontroly znamenajú, že hranicu so Slovenskom možno prekročiť len na hraničných priechodoch. Výnimky sú stanovené napr. pre záchranárov, ľudí pracujúcich na poľnohospodárskej alebo lesnej pôde, poľovníkov a rybárov v rámci výkonu činnosti do piatich kilometrov od hraníc.

Ministerstvo vnútra odporúča všetkým osobám vstupujúcim na územie SR vyhotoviť cestovné doklady z dôvodu urýchlenia procesu kontroly. Občanom SR a Európskej únie stačí občiansky preukaz. Kópia rodného listu, školského preukazu alebo iného preukazu s fotografiou sa nepovažujú za doklady totožnosti ani za cestovný doklad. Občania iných krajín majú cestovný pas alebo iné doklady oprávňujúce na pobyt na území SR, napríklad povolenie na pobyt alebo vízum.

V Poľsku sú cestné hraničné priechody: Skalité - Zwardoń (diaľnica), Skalité - Zwardoń, Novoť - Ujsoły, Oravská Polhora - Korbielów, Bobrov - Winiarczywka, Trstená - Chyżne, Suchá Hora - Chochołów, Čirč - Leluchów, Kurow - Muszynka, Lesnica - Szczawnica;

Železničné hraničné priechody: Skalité - Zwardoń, Palota - Łupków a Plaveč - Muszyna

Vzdušné hranice: Letisko Bratislava, Letisko Košice, Letisko Poprad, Letisko Piešťany, Letisko Sliač, Letisko Žilina, Letisko Prievidza, Letisko Nitra, Letisko Jasná.