Nachádzaš sa tu: Aktuálne informácie

Budova skladu v Pieninskom múzeu

Dátum dodania: 28 Júl 2020, Utorok / Štatistika návštevnosti: 1121

Budova adaptovaná na študijný depozitár v rámci projektu „OTVORENÉ MÚZEÁ – rozšírenie programových možností kultúrnych inštitúcií v poľsko-slovenskom pohraničí”.

Študijný depozitár v Pieninskom múzeu bude súčasne spĺňať úlohu priestoru na uchovávanie exponátov a expozičnej miestnosti. Nie je to výstava, ale depozitár usporiadaný takým spôsobom, aby sa verejnosť počas študijných návštev mohla priamo oboznámiť so zbierkou múzea. Ide o otvorený priestor pre návštevníkov. Miestnosť v sebe spája náučnú funkciu s funkciou uchovávania exponátov (so zreteľom na prísne bezpečnostné podmienky). Exponáty sú uchovávané v depozitárnom nábytku, ktorý zabezpečuje pohodlný prístup k väčšine z nich. Návštevníci Pieninského múzea sa takýmto spôsobom oboznámia s fungovaním múzea ako inštitúcie a akým spôsob sú hromadené, katalogizované a uchovávané exponáty.

V jednej z miestností depozitára je možné vidieť zaujímavé príklady umenia a ľudového umenia: sochy, olejomaľby a obrazy na skle. Prezentovaná je aj rozsiahla zbierka maliarskych a sochárskych diel Ewy Polak-Trajdos (doktorky histórie umenia, bádateľky gotického umenia v Malopoľsku a na Spiši; ktorá sa venovala aj výtvarnej tvorbe: maľovala obrazy a vytvárala hlinené sochy) a Mariana Romualda Trajdosa (umelca – maliara a grafika (rytca), jedného z tvorcov poľskej poštovej známky), darovaných múzeu v roku 2017 prof. Tadeuszom Trajdosom. V druhej miestnosti sú zhromaždené etnografické zbierky, ktoré prezentujú jednotlivé zložky materiálnej kultúry pieninských goralov: časti krojov, truhlice na výbavu, ľudové nástroje a exponáty spojené s tkáčstvom, o. i.: tkáčske krosná, kolovrátky a poteračky.

V budove sa nachádza aj miestnosť určená na dočasné výstavy. Je to priestor, v ktorom sú organizované výstavy s rozsiahlou tematickou rozmanitosťou: etnografické, historické, maliarske. V tejto miestnosti sa konajú aj stretnutia organizované Pieninským múzeom.

Projekt „Otvorené múzeá – rozšírenie programových možností kultúrnych inštitúcií v poľsko-slovenskom pohraničí“ je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020.

galéria fotiek