Jesteś tutaj: Aktualności

Vydáno poľsko-slovenský Lexikón Tatranských Fotografov

Data dodania: 2 luty 2012, Czwartek / Ilość wyświetleń: 2527

To je prvý v Poľsku, a snáď aj na Slovensku lexikón tohto typu. Materiály do lexikónu boli získavané osem rokov - povedal, počas prezentácie "Lexikónu Tatranských Fotografov " Kazimierz Gajewski. Hlavný autor publikácie dodal, že táto kniha je istý druh provokácie.

- To je provokácia proti ľuďom, ktorí majú materiály z obdobia 40.rokov devätnásteho storočia do začiatku druhej svetovej vojny. Práve vydána kniha nekončí našej práce. Bude dopĺňaná - povedal. - Jedná sa o pokus dostania sa do iných zdrojov.Tešíme sa na vaše názory a pripomienky.

- Región Podtatria a Tatier je známy z prírodného bohatstva, kultúrneho dedičstva, tradície a bol v záujme mnohých fotografov, od začiatku tohto umenia. Kolekcie fotografií sú rozptýlené, nedocenené a nedostatočne chránené. Ukryté v zásuvkách alebo súkromnom archíve nie sú účinne chránené, a šírené. Dúfame, že prostredníctvom realizácie projektu "Zachrániť pred zabudnutím fotografie poľsko-slovenského Podtatria a Tatier” sprístupníme naše zbierky, ale tiež získame fotografie so súkromných archív, aby sme ich zverejnili -povedala Joanna Voit Podpolanskeho múzea.

Na propagáciu knihy boli prítomné Zuzana Lisoňová a Erika Cintulova z muzeum v Kežmarku a Levoči. Riaditeľka múzea Cintulova zdôraznila pomoc Euroregiónu pri prípraveni nielen publikácie, ale aj snaha získať európskych fondov. Medzi hosťami bol aj Wiesław Wójcik, vedúci Ústrednej horskej knižnice v Krakove, a zástupcovia Múzea dejín fotografie v Krakove.
Výber materiálov bol založený na rozhovoroch s potomkami fotografov a vlastníkov fotografických zariadení . Získané fotografie, filmy, informácie o autoroch - to všetko tvorí unikátne dielo lexikografie spojené s tatranskou fotografiou – povedal Wiesław Wójcik.

V rámci projektu "Zachrániť od zabudnutia," tiež usporiadano súťaž o najzaujímavejšie fotografie z histórie Noveho Targu. 30 účastníkov poslali 830 fotografii. Prvá cena bola udelená Ewie Radwańskiej za kolekciu fotografií z konca devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia, zobrazujúcich viacgeneračné rodiny zo strednej vrstvy: Lurów, Stefańskich, Türschmidtów, Syperów a ich rodinné pomery siahajúce Viednie, Krakowa, Lwowa, Nowego Sącza a Warszawy. Druhá cena - Eugenia Rajska pre umelecké a technické kvality fotiek Stanisława Pyszkowskiego s výhľadom na Nowy Targ a Gorce. Niektoré z nich boli zachytené na pohľadniciach zverejnených pred druhou svetovou vojnou. Dve tretie ceny boli udelené Dominikowi Aksamitowi za unikátne historické fotografie z novotarskeho pivovaru Młynówkę a požičovňu lyží a Pawłowi Nenko pre sériu pamätných fotografií s mladistveho výlety a prechádzky, s výhľadom na na dávny Kowaniec a Samorody nad Dunajcom.

Uvedené fotky sú vystavené v nowotarskej radnici .

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre regionálny rozvoj a štátneho rozpočtu prostredníctvom Euroregiónu Tatry v v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľska - Slovenská republika 2007-2013.

s/

Zdj. Michał Adamowski

galeria zdjęć